Microsemi Corporation 3EZ200D5E3/TR12
Part No.:
3EZ200D5E3/TR12
Datasheet:
DeepFinds Electronics3EZ200D5E3/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 200V 3W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
200 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
875 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 152 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 3EZ200D5E3/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 3EZ200D5E3/TR12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3EZ200D5E3/TR12?
Image 3EZ200D5E3/TR12 3EZ200D5E3/TR8
Part Number 3EZ200D5E3/TR12 3EZ200D5E3/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 200 V 200 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 3 W 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 875 Ohms 875 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 152 V 500 nA @ 152 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C