Microsemi Corporation 3EZ4.3D2E3/TR8
Part No.:
3EZ4.3D2E3/TR8
Datasheet:
DeepFinds Electronics3EZ4.3D2E3/TR8.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.3V 3W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.3 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
4.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C