Microsemi Corporation 3EZ4.3D2/TR12
Part No.:
3EZ4.3D2/TR12
Datasheet:
DeepFinds Electronics3EZ4.3D2/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.3V 3W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.3 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
4.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 3EZ4.3D2/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 3EZ4.3D2/TR12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3EZ4.3D2/TR12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3EZ4.3D2/TR12.
Image 3EZ4.3D/TR12 3EZ4.3D10/TR12 3EZ4.3D10E3/TR12 3EZ4.3D2/TR12 3EZ4.3D2E3/TR12
Part Number 3EZ4.3D/TR12 3EZ4.3D10/TR12 3EZ4.3D10E3/TR12 3EZ4.3D2/TR12 3EZ4.3D2E3/TR12
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.3 V 4.3 V 4.3 V 4.3 V 4.3 V
Tolerance ±20% ±10% ±10% ±2% ±2%
Power - Max 3 W 3 W 3 W 3 W 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 4.5 Ohms 4.5 Ohms 4.5 Ohms 4.5 Ohms 4.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 µA @ 1 V 30 µA @ 1 V 30 µA @ 1 V 30 µA @ 1 V 30 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C