Tamura 3FL40-150
Part No.:
3FL40-150
Manufacturer:
Tamura
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
DeepFinds Electronics3FL40-150.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
Manufacturer:
Tamura
Series:
3FL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 20V, Series 40V
Current - Output (Max):
Parallel 300mA, Series 150mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
6VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
47.60mm L x 39.60mm W
Height - Seated (Max):
21.60mm
Voltage - Isolation:
1500Vrms
Weight:
1. How to order 3FL40-150 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 3FL40-150 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3FL40-150?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3FL40-150.
7.How to contact us to get technical supports, such as 3FL40-150 pin diagram, 3FL40-150 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 3FL40-60 3FL40-300 3FL40-150
Part Number 3FL40-60 3FL40-300 3FL40-150
Manufacturer Tamura Tamura Tamura
Series 3FL 3FL 3FL
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Obsolete
Type Laminated Core Laminated Core Laminated Core
Voltage - Primary 115V, 230V 115V, 230V 115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 20V, Series 40V Parallel 20V, Series 40V Parallel 20V, Series 40V
Current - Output (Max) Parallel 120mA, Series 60mA Parallel 600mA, Series 300mA Parallel 300mA, Series 150mA
Primary Winding(s) Dual Dual Dual
Secondary Winding(s) Dual Dual Dual
Center Tap No No No
Power - Max 2.5VA 12VA 6VA
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin
Size / Dimension - 63.50mm L x 50.80mm W 47.60mm L x 39.60mm W
Height - Seated (Max) - 27.05mm 21.60mm