Siemens 3RT20351AK60
Part No.:
3RT20351AK60
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
DeepFinds Electronics3RT20351AK60.pdf
Description:
CONTACTOR S2 40A 120VAC SCREW 1N
Manufacturer:
Siemens
Series:
3RT2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-25°C ~ 60°C
Must Operate Voltage:
96 VAC
Must Release Voltage:
1. How to order 3RT20351AK60 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 3RT20351AK60 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3RT20351AK60?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3RT20351AK60.
Image 3RT20351AK60 3RT20351AK601AA0
Part Number 3RT20351AK60 3RT20351AK601AA0
Manufacturer Siemens Siemens
Series 3RT2 SIRIUS
Packaging Bulk Box
Product Status Active Active
Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage 120VAC 120VAC
Contact Form 3PST-NO (3 Form A) 3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current) 60 A 60 A
Switching Voltage 690VAC - Max 690VAC - Max
Features Auxiliary Contacts Auxiliary Contacts
Termination Style Screw Terminal Screw Terminal
Operating Temperature -25°C ~ 60°C -25°C ~ 60°C
Must Operate Voltage 96 VAC 96 VAC