Siemens 3SE53120SB12
Part No.:
3SE53120SB12
Manufacturer:
Siemens
Category:
Interlock Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds Electronics3SE53120SB12.pdf
Description:
INTERLOCK SW,SOLENOID LOCK,115VA
Manufacturer:
Siemens
Series:
3SE5
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Solenoid Locking
Circuit:
3PST-2NC/1NO
Current Rating (Amps):
6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating:
120VAC, 24VDC
Voltage - Supply:
115V
Holding Force:
265kgf
Actuator Type:
Panel Disconnect
Termination Style:
Screw Terminal
Features:
Must Operate:
Must Release:
Conduit Thread Size:
M20 x 1.5
Operating Temperature:
-25°C ~ 60°C
Ingress Protection:
IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Approval Agency:
CCC, CE, CSA, EAC, UKCA, UL
1. How to order 3SE53120SB12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 3SE53120SB12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3SE53120SB12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3SE53120SB12.
Image 3SE53120SB12
Part Number 3SE53120SB12
Manufacturer Siemens
Series 3SE5
Packaging Box
Product Status Active
Type Solenoid Locking
Circuit 3PST-2NC/1NO
Current Rating (Amps) 6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating 120VAC, 24VDC
Voltage - Supply 115V
Holding Force 265kgf
Actuator Type Panel Disconnect
Termination Style Screw Terminal
Features -
Must Operate -
Must Release -
Conduit Thread Size M20 x 1.5
Operating Temperature -25°C ~ 60°C