Schneider Electric 725AXXSC3ML24D
Part No.:
725AXXSC3ML24D
Manufacturer:
Schneider Electric
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds Electronics725AXXSC3ML24D.pdf
Description:
PWRRY,SPSTNO,30A,24VDC,,DIN/PANE
Manufacturer:
Schneider Electric
Series:
Harmony
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
277VAC - Max
Load - Max Switching:
8310VA
Coil Current:
80 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Lighted Indicator, Test Button
Termination Style:
Screw Terminal
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
19.2 VDC
Must Release Voltage:
Operate Time:
30 ms
Release Time:
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C
Contact Material:
Silver Alloy
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order 725AXXSC3ML24D on DeepFinds Electronics?
3. Are the 725AXXSC3ML24D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 725AXXSC3ML24D?
Image 725AXXSC3ML24D
Part Number 725AXXSC3ML24D
Manufacturer Schneider Electric
Series Harmony
Packaging Box
Product Status Obsolete
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 277VAC - Max
Load - Max Switching 8310VA
Coil Current 80 mA
Coil Type Non Latching
Features Lighted Indicator, Test Button
Termination Style Screw Terminal
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 19.2 VDC
Must Release Voltage -
Operate Time 30 ms
Release Time -
Operating Temperature -20°C ~ 55°C