CTS Resistor Products 742C083101GP
Part No.:
742C083101GP
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Resistor Networks, Arrays
Package:
1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Datasheet:
DeepFinds Electronics742C083101GP.pdf
Description:
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 1206
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Series:
742
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Circuit Type:
Isolated
Resistance (Ohms):
100
Tolerance:
±2%
Number of Resistors:
4
Resistor Matching Ratio:
Resistor-Ratio-Drift:
Number of Pins:
8
Power Per Element:
63mW
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Applications:
DDR SDRAM, DRAM, MDDR
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
1. How to order 742C083101GP on DeepFinds Electronics?
3. Are the 742C083101GP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 742C083101GP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 742C083101GP.
Image 742C083101GP
Part Number 742C083101GP
Manufacturer CTS Resistor Products
Series 742
Package/Case 1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Circuit Type Isolated
Resistance (Ohms) 100
Tolerance ±2%
Number of Resistors 4
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Number of Pins 8
Power Per Element 63mW
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Grade Automotive
Qualification AEC-Q200
Applications DDR SDRAM, DRAM, MDDR
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)