Nexperia USA Inc. 74HC4066PW-Q100,11
Part No.:
74HC4066PW-Q100,11
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Package:
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
DeepFinds Electronics74HC4066PW-Q100,11.pdf
Description:
IC SW SPST-NOX4 95OHM 14TSSOP
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
74HC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Switch Circuit:
SPST - NO
Multiplexer/Demultiplexer Circuit:
1:1
Number of Circuits:
4
On-State Resistance (Max):
95Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon):
3Ohm
Voltage - Supply, Single (V+):
2V ~ 10V
Voltage - Supply, Dual (V±):
Switch Time (Ton, Toff) (Max):
30ns, 20ns
-3db Bandwidth:
200MHz
Charge Injection:
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):
3.5pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max):
1µA
Crosstalk:
-60dB @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
14-TSSOP
1. How to order 74HC4066PW-Q100,11 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 74HC4066PW-Q100,11 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 74HC4066PW-Q100,11?
Image 74HC4066PW-Q100,11 74HC4066PW/C4J 74HC4066PW,118 74HC4066PW,112
Part Number 74HC4066PW-Q100,11 74HC4066PW/C4J 74HC4066PW,118 74HC4066PW,112
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Series 74HC 74HC - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Active Obsolete
Switch Circuit SPST - NO SPST - NO SPST - NO SPST - NO
Multiplexer/Demultiplexer Circuit 1:1 1:1 1:1 1:1
Number of Circuits 4 4 4 4
On-State Resistance (Max) 95Ohm 95Ohm 95Ohm 95Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) 3Ohm 3Ohm 3Ohm 3Ohm
Voltage - Supply, Single (V+) 2V ~ 10V 2V ~ 10V 2V ~ 10V 2V ~ 10V
Switch Time (Ton, Toff) (Max) 30ns, 20ns 16ns, 26ns 30ns, 20ns 30ns, 20ns
-3db Bandwidth 200MHz 180MHz 200MHz 200MHz
Charge Injection - - - -
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) 3.5pF 3.5pF 3.5pF 3.5pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max) 1µA 2µA 1µA 1µA
Crosstalk -60dB @ 1MHz -60dB @ 1MHz -60dB @ 1MHz -60dB @ 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA)