Nexperia USA Inc. 74LVC4066PW-Q100J
Part No.:
74LVC4066PW-Q100J
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Package:
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
DeepFinds Electronics74LVC4066PW-Q100J.pdf
Description:
IC SW SPST-NOX4 10OHM 14TSSOP
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
74LVC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Switch Circuit:
SPST - NO
Multiplexer/Demultiplexer Circuit:
1:1
Number of Circuits:
4
On-State Resistance (Max):
10Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon):
Voltage - Supply, Single (V+):
1.65V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Dual (V±):
Switch Time (Ton, Toff) (Max):
3.9ns, 5ns
-3db Bandwidth:
500MHz
Charge Injection:
7.5pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):
8pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max):
5µA
Crosstalk:
-56dB @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
14-TSSOP
1. How to order 74LVC4066PW-Q100J on DeepFinds Electronics?
3. Are the 74LVC4066PW-Q100J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 74LVC4066PW-Q100J?
Image 74LVC4066PW,118 74LVC4066PW-Q100J 74LVC4066PW,112
Part Number 74LVC4066PW,118 74LVC4066PW-Q100J 74LVC4066PW,112
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Series 74LVC 74LVC 74LVC
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Obsolete
Switch Circuit SPST - NO SPST - NO SPST - NO
Multiplexer/Demultiplexer Circuit 1:1 1:1 1:1
Number of Circuits 4 4 4
On-State Resistance (Max) 10Ohm 10Ohm 10Ohm
Voltage - Supply, Single (V+) 1.65V ~ 5.5V 1.65V ~ 5.5V 1.65V ~ 5.5V
Switch Time (Ton, Toff) (Max) 3.9ns, 5ns 3.9ns, 5ns 3.9ns, 5ns
-3db Bandwidth 500MHz 500MHz 500MHz
Charge Injection 7.5pC 7.5pC 7.5pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) 8pF 8pF 8pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max) 5µA 5µA 5µA
Crosstalk -56dB @ 1MHz -56dB @ 1MHz -56dB @ 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA)