Schneider Electric 750XBXH24D
Part No.:
750XBXH24D
Manufacturer:
Schneider Electric
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Description:
750H C1D2 OCTAL RY, DPDT,12A, 24
Manufacturer:
Schneider Electric
Series:
750R
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Socketable
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
12 A
Switching Voltage:
300VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching:
3600VA, 336W
Coil Current:
51.1 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
19.2 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
20 ms
Release Time:
Operating Temperature:
-40°C ~ 55°C
Contact Material:
Silver Alloy
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order 750XBXH24D on DeepFinds Electronics?
3. Are the 750XBXH24D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 750XBXH24D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 750XBXH24D.
7.How to contact us to get technical supports, such as 750XBXH24D pin diagram, 750XBXH24D datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 750XBXH24D
Part Number 750XBXH24D
Manufacturer Schneider Electric
Series 750R
Packaging Box
Product Status Obsolete
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 12 A
Switching Voltage 300VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching 3600VA, 336W
Coil Current 51.1 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style Plug In, 8 Pin (Octal)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 19.2 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time -
Operating Temperature -40°C ~ 55°C