Amphenol ICC (FCI) 76205-014LF
Part No.:
76205-014LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
PC Pin, Single Post Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds Electronics76205-014LF.pdf
Description:
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Bergpin®
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Terminal Type:
Single Post
Terminal Style:
Pin Retention
Pin Size - Above Flange:
0.025" (0.64mm) Square
Pin Size - Below Flange:
0.025" (0.64mm) Square
Length - Above Flange:
Length - Below Flange:
Length - Overall:
0.620" (15.75mm)
Flange Diameter:
Mounting Hole Diameter:
0.034" ~ 0.036" (0.86mm ~ 0.91mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Insulation:
Non-Insulated
Board Thickness:
0.062" ~ 0.125" (1.57mm ~ 3.18mm)
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold, GXT™
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
1. How to order 76205-014LF on DeepFinds Electronics?
3. Are the 76205-014LF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 76205-014LF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 76205-014LF.
Image 76205-002 76205-014 76205-002LF 76205-014LF
Part Number 76205-002 76205-014 76205-002LF 76205-014LF
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) Amphenol ICC (FCI) Amphenol ICC (FCI) Amphenol ICC (FCI)
Series Bergpin® Bergpin® Bergpin® Bergpin®
Packaging Bulk Bulk Bag Bag
Product Status Active Active Active Active
Terminal Type Single Post Single Post Single Post Single Post
Terminal Style Pin Retention Pin Retention Pin Retention Pin Retention
Pin Size - Above Flange 0.025" (0.64mm) Square 0.025" (0.64mm) Square 0.025" (0.64mm) Square 0.025" (0.64mm) Square
Pin Size - Below Flange 0.025" (0.64mm) Square 0.025" (0.64mm) Square 0.025" (0.64mm) Square 0.025" (0.64mm) Square
Length - Above Flange - - - -
Length - Below Flange - - - -
Length - Overall 0.420" (10.67mm) 0.620" (15.75mm) 0.420" (10.67mm) 0.620" (15.75mm)
Flange Diameter - - - -
Mounting Hole Diameter 0.034" ~ 0.036" (0.86mm ~ 0.91mm) 0.034" ~ 0.036" (0.86mm ~ 0.91mm) 0.034" ~ 0.036" (0.86mm ~ 0.91mm) 0.034" ~ 0.036" (0.86mm ~ 0.91mm)
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder
Insulation Non-Insulated Non-Insulated Non-Insulated Non-Insulated
Board Thickness 0.062" ~ 0.125" (1.57mm ~ 3.18mm) 0.062" ~ 0.125" (1.57mm ~ 3.18mm) 0.062" ~ 0.125" (1.57mm ~ 3.18mm) 0.062" ~ 0.125" (1.57mm ~ 3.18mm)