Qualtek 771W-BX2/01
Part No.:
771W-BX2/01
Manufacturer:
Qualtek
Category:
Power Entry Modules (PEM)
Package:
Datasheet:
DeepFinds Electronics771W-BX2/01.pdf
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C6 PNL SLDR
Manufacturer:
Qualtek
Series:
771W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
IEC 320-C6
Connector Type:
Receptacle, Male Pins
Current Rating - Appliance Inlet:
2.5A
Voltage Rating - Appliance Inlet:
250VAC
Number of Positions:
3
Filter Type:
Unfiltered - Commercial
Current Rating - Filter:
Switch Features:
Current Rating - Circuit Breaker:
Accomodates a Fuse:
No
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Features:
Fuse Holder, Drawer:
Panel Cutout Dimensions:
Panel Thickness:
0.024" ~ 0.059" (0.60mm ~ 1.50mm)
Material Flammability Rating:
Ingress Protection:
1. How to order 771W-BX2/01 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 771W-BX2/01 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 771W-BX2/01?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 771W-BX2/01.
Image 771W-X2/01 771W-BX2/01 771W-CX2/01 771W-X2/02 771W-AX2/01
Part Number 771W-X2/01 771W-BX2/01 771W-CX2/01 771W-X2/02 771W-AX2/01
Manufacturer Qualtek Qualtek Qualtek Qualtek Qualtek
Series 771W 771W 771W 771W 771W
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Obsolete Obsolete
Connector Style IEC 320-C8, Non-Polarized IEC 320-C6 IEC 320-C6 IEC 320-C8, Non-Polarized IEC 320-C6
Current Rating - Appliance Inlet 2.5A 2.5A 2.5A 2.5A 2.5A
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC
Number of Positions 2 3 3 2 3
Switch Features - - - - -
Accomodates a Fuse No No No No No
Termination Solder Tabs Solder Solder Eyelet Solder Solder
Features - - Board Lock - -
Fuse Holder, Drawer - - - - -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 24.50mm x 12.50mm - - Rectangular - 24.50mm x 12.50mm Rectangular - 21.00mm x 16.00mm
Panel Thickness 0.024" ~ 0.059" (0.60mm ~ 1.50mm) 0.024" ~ 0.059" (0.60mm ~ 1.50mm) 0.024" ~ 0.059" (0.60mm ~ 1.50mm) 0.024" ~ 0.059" (0.60mm ~ 1.50mm) 0.024" ~ 0.059" (0.60mm ~ 1.50mm)