Schneider Electric 782XBXM4L12D
Part No.:
782XBXM4L12D
Manufacturer:
Schneider Electric
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Description:
782 PLUG-IN RELAY, DPDT 15A, 12V
Manufacturer:
Schneider Electric
Series:
Legacy
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Socketable
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
15 A
Switching Voltage:
300VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching:
4500VA, 420W
Coil Current:
75 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Test Button
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
9.6 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
20 ms
Release Time:
20 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 55°C
Contact Material:
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order 782XBXM4L12D on DeepFinds Electronics?
3. Are the 782XBXM4L12D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 782XBXM4L12D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 782XBXM4L12D.
Image 782XBXM4L12D
Part Number 782XBXM4L12D
Manufacturer Schneider Electric
Series Legacy
Packaging Box
Product Status Obsolete
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 15 A
Switching Voltage 300VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching 4500VA, 420W
Coil Current 75 mA
Coil Type Non Latching
Features Test Button
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Operating Temperature -40°C ~ 55°C