Schneider Electric 792XDX3C-240A
Part No.:
792XDX3C-240A
Manufacturer:
Schneider Electric
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds Electronics792XDX3C-240A.pdf
Description:
MINIATURE RELAY
Manufacturer:
Schneider Electric
Series:
Legacy
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Coil Voltage:
240VAC
Contact Form:
4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current):
3 A
Switching Voltage:
300VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching:
Coil Current:
13.5 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
Plug In
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
192 VAC
Must Release Voltage:
36 VAC
Operate Time:
25 ms
Release Time:
20 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 55°C
Contact Material:
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order 792XDX3C-240A on DeepFinds Electronics?
3. Are the 792XDX3C-240A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 792XDX3C-240A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 792XDX3C-240A.
Image 792XDX3C24D 792XDX3C120A 792XDX3C-240A
Part Number 792XDX3C24D 792XDX3C120A 792XDX3C-240A
Manufacturer Schneider Electric Schneider Electric Schneider Electric
Series Legacy Legacy Legacy
Packaging Box Box Box
Product Status Obsolete Obsolete Active
Mounting Type Socketable Socketable Socketable
Coil Voltage 24VDC 120VAC 240VAC
Contact Form 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 3 A 3 A 3 A
Switching Voltage 300VAC, 30VDC - Max 300VAC, 30VDC - Max 300VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 900VA, 90W 900VA, 90W -
Coil Current 37.5 mA 33.1 mA 13.5 mA
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching
Features - - -
Termination Style Plug In Plug In Plug In
Seal Rating - - -
Coil Insulation - - -
Must Operate Voltage 19.2 VDC 96 VAC 192 VAC
Must Release Voltage 2.4 VDC 18 VAC 36 VAC
Operate Time 25 ms 25 ms 25 ms
Release Time - - 20 ms
Operating Temperature -40°C ~ 55°C -40°C ~ 55°C -40°C ~ 55°C