Sensata-BEI Sensors 9610R3.4KL2.0
Part No.:
9610R3.4KL2.0
Manufacturer:
Sensata-BEI Sensors
Category:
Angle, Linear Position Measuring
Package:
Box with Solder Lugs
Datasheet:
DeepFinds Electronics9610R3.4KL2.0.pdf
Description:
SENSOR LINEAR 25.4MM SOLDER LUG
Manufacturer:
Sensata-BEI Sensors
Package/Case:
Box with Solder Lugs
Series:
9600
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
For Measuring:
Linear Position
Technology:
Resistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical:
Linear Range:
0 ~ 25.40mm (0 ~ 1.00")
Output:
Resistive
Output Signal:
Actuator Type:
Round Shaft
Linearity:
±0.5%
Resistance:
3.4 kOhms
Resistance Tolerance:
±25%
Voltage - Supply:
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder Lug
Operating Temperature:
-40°C ~ 135°C
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
1. How to order 9610R3.4KL2.0 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 9610R3.4KL2.0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 9610R3.4KL2.0?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 9610R3.4KL2.0.
Image 9610R3.4KL2.0
Part Number 9610R3.4KL2.0
Manufacturer Sensata-BEI Sensors
Package/Case Box with Solder Lugs
Series 9600
Packaging Bulk
Product Status Active
Programmable -
For Measuring Linear Position
Technology Resistive
Linear Range 0 ~ 25.40mm (0 ~ 1.00")
Output Resistive
Output Signal -
Actuator Type Round Shaft
Linearity ±0.5%
Resistance 3.4 kOhms
Resistance Tolerance ±25%
Voltage - Supply -
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Solder Lug
Operating Temperature -40°C ~ 135°C