CIT Relay and Switch A151US12VDC
Part No.:
A151US12VDC
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsA151US12VDC.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE 20A SPST NO 1U
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A15
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
57.1 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
20VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
7 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
1. How to order A151US12VDC on DeepFinds Electronics?
3. Are the A151US12VDC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of A151US12VDC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of A151US12VDC.
Image A151US12VDC
Part Number A151US12VDC
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series A15
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Coil Type Non Latching
Coil Current 57.1 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 20VDC - Max
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 7 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C