CIT Relay and Switch A2KM1ASQ24VDC1.6D
Part No.:
A2KM1ASQ24VDC1.6D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsA2KM1ASQ24VDC1.6D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 120A 24V
Shipping
Inventory:324
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A2K
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
110VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
15 ms
Features:
Diode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
1. How to order A2KM1ASQ24VDC1.6D on DeepFinds Electronics?
3. Are the A2KM1ASQ24VDC1.6D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of A2KM1ASQ24VDC1.6D?
Image A2KM1ASQ24VDC1.6 A2KM1ASQ24VDC1.6R A2KM1ASQ24VDC1.6D
Part Number A2KM1ASQ24VDC1.6 A2KM1ASQ24VDC1.6R A2KM1ASQ24VDC1.6D
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
Series A2K A2K A2K
Packaging Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching
Coil Current 66.7 mA 66.7 mA 66.7 mA
Coil Voltage 24VDC 24VDC 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 60 A 60 A 60 A
Switching Voltage 110VDC - Max 110VDC - Max 110VDC - Max
Must Operate Voltage 15.6 VDC 15.6 VDC 15.6 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC
Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms
Release Time 15 ms 15 ms 15 ms
Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C