CIT Relay and Switch A2M1ASQ24VDC1.9
Part No.:
A2M1ASQ24VDC1.9
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsA2M1ASQ24VDC1.9.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A2
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
79.2 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
1. How to order A2M1ASQ24VDC1.9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the A2M1ASQ24VDC1.9 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of A2M1ASQ24VDC1.9?
Image A2M1ASQ24VDC1.6D A2M1ASQ24VDC1.6 A2M1ASQ24VDC1.6R A2M1ASQ24VDC1.9 A2M1ASQ24VDC1.9D
Part Number A2M1ASQ24VDC1.6D A2M1ASQ24VDC1.6 A2M1ASQ24VDC1.6R A2M1ASQ24VDC1.9 A2M1ASQ24VDC1.9D
Series A2 A2 A2 A2 A2
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Coil Current 66.7 mA 66.7 mA 66.7 mA 79.2 mA 79.2 mA
Coil Voltage 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC
Contact Rating (Current) 40 A 40 A 40 A 40 A 40 A
Switching Voltage 75VDC - Max 75VDC - Max 75VDC - Max 75VDC - Max 75VDC - Max
Must Operate Voltage 16.8 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC
Operate Time 7 ms 7 ms 7 ms 7 ms 7 ms
Release Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C