CIT Relay and Switch A2M1CSQ48VDC1.6
Part No.:
A2M1CSQ48VDC1.6
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsA2M1CSQ48VDC1.6.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 48V
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A2
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
33.3 mA
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
33.6 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
1. How to order A2M1CSQ48VDC1.6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the A2M1CSQ48VDC1.6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of A2M1CSQ48VDC1.6?
Image A2M1CSQ48VDC1.6D A2M1CSQ48VDC1.6 A2M1CSQ48VDC1.6R
Part Number A2M1CSQ48VDC1.6D A2M1CSQ48VDC1.6 A2M1CSQ48VDC1.6R
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
Series A2 A2 A2
Packaging Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching
Coil Current 33.3 mA 33.3 mA 33.3 mA
Coil Voltage 48VDC 48VDC 48VDC
Contact Form SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A 40 A 40 A
Switching Voltage 75VDC - Max 75VDC - Max 75VDC - Max
Must Operate Voltage 33.6 VDC 33.6 VDC 33.6 VDC
Must Release Voltage 4.8 VDC 4.8 VDC 4.8 VDC
Operate Time 7 ms 7 ms 7 ms
Release Time 5 ms 5 ms 5 ms
Features Diode, Sealed - Fully Sealed - Fully Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C