CIT Relay and Switch A31CCQ24VDC2D
Part No.:
A31CCQ24VDC2D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsA31CCQ24VDC2D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 80A 24V
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A3
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Diode
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
1. How to order A31CCQ24VDC2D on DeepFinds Electronics?
3. Are the A31CCQ24VDC2D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of A31CCQ24VDC2D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of A31CCQ24VDC2D.
Image A31CCQ24VDC2D
Part Number A31CCQ24VDC2D
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series A3
Packaging Tray
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 75 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 80 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features Diode
Mounting Type Socketable
Termination Style Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C