CIT Relay and Switch A3K1ASQ48VDC1.6
Part No.:
A3K1ASQ48VDC1.6
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsA3K1ASQ48VDC1.6.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 48VDC
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A3K
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
33.3 mA
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
145VDC - Max
Must Operate Voltage:
33.6 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
15 ms
Features:
Magnetic Blowout, Sealed - Fully
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
1. How to order A3K1ASQ48VDC1.6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the A3K1ASQ48VDC1.6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of A3K1ASQ48VDC1.6?
Image A3K1ASQ48VDC1.6 A3K1ASQ48VDC1.6R A3K1ASQ48VDC1.6D
Part Number A3K1ASQ48VDC1.6 A3K1ASQ48VDC1.6R A3K1ASQ48VDC1.6D
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
Series A3K A3K A3K
Packaging Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching
Coil Current 33.3 mA 33.3 mA 33.3 mA
Coil Voltage 48VDC 48VDC 48VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 80 A 80 A 80 A
Switching Voltage 145VDC - Max 145VDC - Max 145VDC - Max
Must Operate Voltage 33.6 VDC 33.6 VDC 33.6 VDC
Must Release Voltage 4.8 VDC 4.8 VDC 4.8 VDC
Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms
Release Time 15 ms 15 ms 15 ms
Mounting Type Socketable Socketable Socketable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C