CIT Relay and Switch A3M1UCQ24VDC1
Part No.:
A3M1UCQ24VDC1
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsA3M1UCQ24VDC1.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 25A 24V
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A3
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
25 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
1. How to order A3M1UCQ24VDC1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the A3M1UCQ24VDC1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of A3M1UCQ24VDC1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of A3M1UCQ24VDC1.
Image A3M1UCQ24VDC1 A3M1UCQ24VDC1R A3M1UCQ24VDC1D
Part Number A3M1UCQ24VDC1 A3M1UCQ24VDC1R A3M1UCQ24VDC1D
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
Series A3 A3 A3
Packaging Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching
Coil Current 75 mA 75 mA 75 mA
Coil Voltage 24VDC 24VDC 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 25 A 25 A 25 A
Switching Voltage 75VDC - Max 75VDC - Max 75VDC - Max
Must Operate Voltage 16.8 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC
Operate Time 7 ms 7 ms 7 ms
Release Time 5 ms 5 ms 5 ms
Features - Resistor Diode
Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C