CIT Relay and Switch A51AE12VDC1.6
Part No.:
A51AE12VDC1.6
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsA51AE12VDC1.6.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Shipping
Inventory:826
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A5
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
380VAC, 75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
5 ms
Release Time:
3 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
1. How to order A51AE12VDC1.6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the A51AE12VDC1.6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of A51AE12VDC1.6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of A51AE12VDC1.6.
Image A51AE12VDC1.6 A51AE12VDC1.9 A51AE12VDC1.6U A51AE12VDC1.9U
Part Number A51AE12VDC1.6 A51AE12VDC1.9 A51AE12VDC1.6U A51AE12VDC1.9U
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
Series A5 A5 A5 A5
Packaging Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Coil Current 133.3 mA 158.3 mA 133.3 mA 158.3 mA
Coil Voltage 12VDC 12VDC 12VDC 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 40 A 40 A 40 A 40 A
Switching Voltage 380VAC, 75VDC - Max 380VAC, 75VDC - Max 380VAC, 75VDC - Max 380VAC, 75VDC - Max
Must Operate Voltage 8.4 VDC 8.4 VDC 8.4 VDC 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC
Operate Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
Release Time 3 ms 3 ms 3 ms 3 ms
Features Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C