STMicroelectronics ACST12-7ST
Part No.:
ACST12-7ST
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsACST12-7ST.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 700V 12A TO220
Shipping
Inventory:973
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
700 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order ACST12-7ST on DeepFinds Electronics?
3. Are the ACST12-7ST price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ACST12-7ST?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ACST12-7ST.
7.How to contact us to get technical supports, such as ACST12-7ST pin diagram, ACST12-7ST datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ACST1235-7GTR ACST1235-8FP ACST1210-7GTR ACST1210-7G ACST12-7ST
Part Number ACST1235-7GTR ACST1235-8FP ACST1210-7GTR ACST1210-7G ACST12-7ST
Series ACS™/A.S.D® ACS™/A.S.D® ACS™/A.S.D® ACS™/A.S.D® -
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tape & Reel (TR) Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Obsolete
Triac Type Standard Standard Logic - Sensitive Gate Logic - Sensitive Gate Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State 700 V 800 V 700 V 700 V 700 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A 12 A 12 A 12 A 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1 V 1 V 1 V 1 V 1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 120A, 126A 100A, 105A 120A, 126A 120A, 126A 120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA 35 mA 10 mA 10 mA 10 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA 30 mA 30 mA 30 mA 30 mA