KYOCERA AVX AHA0608150M050R
Part No.:
AHA0608150M050R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAHA0608150M050R.pdf
Description:
CAP ALUM HYBRID 15UF 20% 50V SMD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
AHA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Hybrid
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
80mOhm
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
60 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.2 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order AHA0608150M050R on DeepFinds Electronics?
3. Are the AHA0608150M050R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AHA0608150M050R?
Image AHA0608150M050R
Part Number AHA0608150M050R
Manufacturer KYOCERA AVX
Series AHA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Hybrid
Capacitance 15 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 80mOhm
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)