KYOCERA AVX AHA0810101M035R
Part No.:
AHA0810101M035R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAHA0810101M035R.pdf
Description:
CAP ALUMHYB 100UF 20% 35V SMD
Shipping
Inventory:276
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
AHA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Hybrid
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
30mOhm
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
180 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.8 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size:
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order AHA0810101M035R on DeepFinds Electronics?
3. Are the AHA0810101M035R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AHA0810101M035R?
Image AHA0810101M035R
Part Number AHA0810101M035R
Manufacturer KYOCERA AVX
Series AHA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Hybrid
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ Low Frequency 180 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)