Infineon Technologies AIDK12S65C5ATMA1
Part No.:
AIDK12S65C5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAIDK12S65C5ATMA1.pdf
Description:
DISCRETE DIODES
Shipping
Inventory:757
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 12 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
70 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
363pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO263-2
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order AIDK12S65C5ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AIDK12S65C5ATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AIDK12S65C5ATMA1?
Image AIDK12S65C5ATMA1
Part Number AIDK12S65C5ATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 12 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F 363pF @ 1V, 1MHz
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-TO263-2
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C