Infineon Technologies AIDW10S65C5XKSA1
Part No.:
AIDW10S65C5XKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAIDW10S65C5XKSA1.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 10A TO247-3
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
60 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
303pF @ 1V, 1MHz
Qualification:
AEC-Q100/101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-41
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order AIDW10S65C5XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AIDW10S65C5XKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AIDW10S65C5XKSA1?
Image AIDW10S65C5XKSA1
Part Number AIDW10S65C5XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 10 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 60 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F 303pF @ 1V, 1MHz
Grade Automotive
Qualification AEC-Q100/101
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-3-41
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C