Infineon Technologies AIDW12S65C5XKSA1
Part No.:
AIDW12S65C5XKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAIDW12S65C5XKSA1.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 12A TO247-3
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 12 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
70 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
363pF @ 1V, 1MHz
Qualification:
AEC-Q100/101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-41
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order AIDW12S65C5XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AIDW12S65C5XKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AIDW12S65C5XKSA1?
Image AIDW12S65C5XKSA1
Part Number AIDW12S65C5XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 12 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F 363pF @ 1V, 1MHz
Grade Automotive
Qualification AEC-Q100/101
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-3-41
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C