Infineon Technologies AIDW20S65C5XKSA1
Part No.:
AIDW20S65C5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAIDW20S65C5XKSA1.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 20A TO247-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 20 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
120 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
584pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100/101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-41
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order AIDW20S65C5XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AIDW20S65C5XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AIDW20S65C5XKSA1?
Image AIDW20S65C5XKSA1
Part Number AIDW20S65C5XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 20 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 120 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F 584pF @ 1V, 1MHz
Grade Automotive
Qualification AEC-Q100/101
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-3-41
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C