Infineon Technologies AIKW50N60CTXKSA1
Part No.:
AIKW50N60CTXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAIKW50N60CTXKSA1.pdf
Description:
IC DISCRETE 600V TO247-3
Shipping
Inventory:387
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TrenchStop™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 50A
Power - Max:
333 W
Switching Energy:
1.2mJ (on), 1.4mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
310 nC
Td (on/off) @ 25°C:
26ns/299ns
Test Condition:
400V, 50A, 7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-41
1. How to order AIKW50N60CTXKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AIKW50N60CTXKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AIKW50N60CTXKSA1?
Image AIKW50N60CTXKSA1
Part Number AIKW50N60CTXKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series TrenchStop™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 50A
Power - Max 333 W
Switching Energy 1.2mJ (on), 1.4mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 310 nC
Td (on/off) @ 25°C 26ns/299ns
Test Condition 400V, 50A, 7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)