Analog Power Inc. AM202N04-04P
Part No.:
AM202N04-04P
Manufacturer:
Analog Power Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAM202N04-04P.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 202A TO-220
Manufacturer:
Analog Power Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
202A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.6mOhm @ 202A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
69 nC @ 5.5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
9569 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
1. How to order AM202N04-04P on DeepFinds Electronics?
3. Are the AM202N04-04P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AM202N04-04P?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AM202N04-04P.
Image AM202N04-04P
Part Number AM202N04-04P
Manufacturer Analog Power Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 202A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.6mOhm @ 202A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 69 nC @ 5.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9569 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)