Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF11N60L
Part No.:
AOTF11N60L
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAOTF11N60L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 11A TO220-3F
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
650mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
37 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1990 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
37.9W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220F
1. How to order AOTF11N60L on DeepFinds Electronics?
3. Are the AOTF11N60L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AOTF11N60L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AOTF11N60L.
7.How to contact us to get technical supports, such as AOTF11N60L pin diagram, AOTF11N60L datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AOTF11N60L
Part Number AOTF11N60L
Manufacturer Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 650mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1990 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 37.9W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)