Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF15S60
Part No.:
AOTF15S60
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Description:
MOSFET
Manufacturer:
Series:
aMOS™
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
290mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15.6 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
717 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
27.8W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220F
1. How to order AOTF15S60 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AOTF15S60 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AOTF15S60?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AOTF15S60.
7.How to contact us to get technical supports, such as AOTF15S60 pin diagram, AOTF15S60 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AOTF15S60
Part Number AOTF15S60
Manufacturer Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Series aMOS™
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15.6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 717 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 27.8W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)