Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOWF600A70
Part No.:
AOWF600A70
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Description:
MOSFET N-CH 700V 8.5A TO262F
Manufacturer:
Series:
aMOS5™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8.5A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
600mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
870 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
25W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-262F
1. How to order AOWF600A70 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AOWF600A70 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AOWF600A70?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AOWF600A70.
7.How to contact us to get technical supports, such as AOWF600A70 pin diagram, AOWF600A70 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AOWF600A70F AOWF600A70
Part Number AOWF600A70F AOWF600A70
Manufacturer Alpha & Omega Semiconductor Inc. Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Series aMOS5™ aMOS5™
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube Tube
Product Status Active Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V 700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.5A (Tj) 8.5A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 2.5A, 10V 600mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA 3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14.5 nC @ 10 V 15.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 900 pF @ 100 V 870 pF @ 100 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 25W (Tc) 25W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)