Diodes Incorporated AP1117E33G-13-ZT
Part No.:
AP1117E33G-13-ZT
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (180Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-223-3
1. How to order AP1117E33G-13-ZT on DeepFinds Electronics?
3. Are the AP1117E33G-13-ZT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AP1117E33G-13-ZT?
Image AP1117E33G-13 AP1117E33G-13-ZT
Part Number AP1117E33G-13 AP1117E33G-13-ZT
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case TO-261-4, TO-261AA TO-261-4, TO-261AA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 18V 18V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 1A 1.4V @ 1A
Current - Output 1A 1A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA 10 mA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 60dB (180Hz) 60dB (180Hz)
Control Features - -
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ) 0°C ~ 125°C (TJ)