Diodes Incorporated AP2127N-1.8TRG1
Part No.:
AP2127N-1.8TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAP2127N-1.8TRG1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order AP2127N-1.8TRG1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AP2127N-1.8TRG1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AP2127N-1.8TRG1?
Image AP2127N-3.3TRG1 AP2127N-1.8TRG1 AP2127N-1.5TRG1 AP2127N3-1.2TRG1 AP2127N-1.2TRG1
Part Number AP2127N-3.3TRG1 AP2127N-1.8TRG1 AP2127N-1.5TRG1 AP2127N3-1.2TRG1 AP2127N-1.2TRG1
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 1.8V 1.5V 1.2V 1.2V
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 300mA 0.7V @ 300mA 1V @ 300mA 1.3V @ 300mA 1.3V @ 300mA
Current - Output 300mA 300mA 300mA 300mA 300mA
Current - Quiescent (Iq) 90 µA 90 µA 90 µA 90 µA 90 µA
PSRR 68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz) 68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz) 68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz) 68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz) 68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C