Diodes Incorporated AP2213D-2.5TRG1
Part No.:
AP2213D-2.5TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAP2213D-2.5TRG1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO252-2
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
28 mA
PSRR:
75dB (100Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252-3
1. How to order AP2213D-2.5TRG1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AP2213D-2.5TRG1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AP2213D-2.5TRG1?
Image AP2213D-3.3TRE1 AP2213D-2.5TRG1 AP2213D-3.0TRG1 AP2213D-3.3TRG1 AP2213D-3.0TRE1
Part Number AP2213D-3.3TRE1 AP2213D-2.5TRG1 AP2213D-3.0TRG1 AP2213D-3.3TRG1 AP2213D-3.0TRE1
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 2.5V 3V 3.3V 3V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 500mA 0.7V @ 500mA 0.7V @ 500mA 0.7V @ 500mA 0.7V @ 500mA
Current - Output 500mA 500mA 500mA 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA 180 µA 180 µA 180 µA 180 µA
Current - Supply (Max) 28 mA 28 mA 28 mA 28 mA 28 mA
PSRR 75dB (100Hz) 75dB (100Hz) 75dB (100Hz) 75dB (100Hz) 75dB (100Hz)
Control Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C