Microchip Technology APT1001RBVFRG
Part No.:
APT1001RBVFRG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Description:
MOSFET N-CH 1000V 11A TO247
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWER MOS V®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1Ohm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
150 nC @ 10 V
Vgs (Max):
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3050 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 [B]
1. How to order APT1001RBVFRG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT1001RBVFRG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT1001RBVFRG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT1001RBVFRG.
Image APT1001RBVFRG
Part Number APT1001RBVFRG
Manufacturer Microchip Technology
Series POWER MOS V®
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1Ohm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150 nC @ 10 V
Vgs (Max) -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3050 pF @ 25 V