Microchip Technology APT10086BVFRG
Part No.:
APT10086BVFRG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT10086BVFRG.pdf
Description:
MOSFET N-CH 1000V 13A TO247
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWER MOS V®
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
860mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
275 nC @ 10 V
Vgs (Max):
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4440 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
Supplier Device Package:
TO-247 [B]
1. How to order APT10086BVFRG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT10086BVFRG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT10086BVFRG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT10086BVFRG.
Image APT10086BVFRG
Part Number APT10086BVFRG
Manufacturer Microchip Technology
Series POWER MOS V®
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 860mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 275 nC @ 10 V
Vgs (Max) -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4440 pF @ 25 V