Microchip Technology APT10M09LVFRG
Part No.:
APT10M09LVFRG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT10M09LVFRG.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 100A TO264
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWER MOS V®
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
9mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
350 nC @ 10 V
Vgs (Max):
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
9875 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
Supplier Device Package:
TO-264 [L]
1. How to order APT10M09LVFRG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT10M09LVFRG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT10M09LVFRG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT10M09LVFRG.
Image APT10M09LVFRG
Part Number APT10M09LVFRG
Manufacturer Microchip Technology
Series POWER MOS V®
Package/Case TO-264-3, TO-264AA
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 350 nC @ 10 V
Vgs (Max) -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9875 pF @ 25 V