Microsemi Corporation APT10SCD120B
Part No.:
APT10SCD120B
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT10SCD120B.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 36A TO247
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
TO-247-2
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
36A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
600pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
TO-247
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order APT10SCD120B on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT10SCD120B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT10SCD120B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT10SCD120B.
Image APT10SCD120B
Part Number APT10SCD120B
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case TO-247-2
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 36A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 10 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F 600pF @ 0V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C