Microsemi Corporation APT11GP60BDQBG
Part No.:
APT11GP60BDQBG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT11GP60BDQBG.pdf
Description:
IGBT 600V 41A 187W TO247
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
41 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
45 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 11A
Power - Max:
187 W
Switching Energy:
46µJ (on), 90µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
40 nC
Td (on/off) @ 25°C:
7ns/29ns
Test Condition:
400V, 11A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order APT11GP60BDQBG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT11GP60BDQBG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT11GP60BDQBG?
Image APT11GP60BDQBG
Part Number APT11GP60BDQBG
Manufacturer Microsemi Corporation
Series POWER MOS 7®
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 41 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 45 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 11A
Power - Max 187 W
Switching Energy 46µJ (on), 90µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 40 nC
Td (on/off) @ 25°C 7ns/29ns
Test Condition 400V, 11A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)