Microchip Technology APT15D100BHBG
Part No.:
APT15D100BHBG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT15D100BHBG.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 1000V 15A TO247
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.3 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
260 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 [B]
1. How to order APT15D100BHBG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT15D100BHBG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT15D100BHBG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT15D100BHBG.
Image APT15D100BHBG
Part Number APT15D100BHBG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.3 V @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 260 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C