Microchip Technology APT15D40KG
Part No.:
APT15D40KG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT15D40KG.pdf
Description:
DIODE GP 400V 15A TO220
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order APT15D40KG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT15D40KG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT15D40KG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT15D40KG.
7.How to contact us to get technical supports, such as APT15D40KG pin diagram, APT15D40KG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image APT15D40KG
Part Number APT15D40KG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case TO-220-2
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-2
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C