Microsemi Corporation APT15DQ120BCTG
Part No.:
APT15DQ120BCTG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT15DQ120BCTG.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 1200V 15A TO247
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.3 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
240 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 [B]
1. How to order APT15DQ120BCTG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT15DQ120BCTG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT15DQ120BCTG?
Image APT15DQ120BCTG
Part Number APT15DQ120BCTG
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3.3 V @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 240 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C