Microsemi Corporation APT15GP60BDLG
Part No.:
APT15GP60BDLG
Category:
Single IGBTs
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT15GP60BDLG.pdf
Description:
IGBT PT 600V 56A TO247
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
56 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
65 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 15A
Power - Max:
250 W
Switching Energy:
130µJ (on), 121µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
55 nC
Td (on/off) @ 25°C:
8ns/29ns
Test Condition:
400V, 15A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-247
1. How to order APT15GP60BDLG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT15GP60BDLG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT15GP60BDLG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT15GP60BDLG.
Image APT15GP60BDLG
Part Number APT15GP60BDLG
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 56 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 65 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 15A
Power - Max 250 W
Switching Energy 130µJ (on), 121µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 55 nC
Td (on/off) @ 25°C 8ns/29ns
Test Condition 400V, 15A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)