Microsemi Corporation APT15S20BCTG
Part No.:
APT15S20BCTG
Category:
Diode Arrays
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT15S20BCTG.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 200V 25A TO247
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
80 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-247 [B]
1. How to order APT15S20BCTG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT15S20BCTG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT15S20BCTG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT15S20BCTG.
Image APT15S20BCTG
Part Number APT15S20BCTG
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 830 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 80 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C