Microsemi Corporation APT15S20KG
Part No.:
APT15S20KG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT15S20KG.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 25A TO220
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
80 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order APT15S20KG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT15S20KG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT15S20KG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT15S20KG.
7.How to contact us to get technical supports, such as APT15S20KG pin diagram, APT15S20KG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image APT15S20KG
Part Number APT15S20KG
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case TO-220-2
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) 25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 830 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 80 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-2
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C